fbpx
Skip to content Skip to footer

Bitcoin Son 1 Ayın Dip Seviyesini Gördü

Bitcoin geçtiğimiz hafta %3 değer kaybederek son altı haftanın en düşük seviyesine geriledi. Analistler teknik görünümün aşağı yönlü hareketin devam edebileceğine işaret ettiğine dair dikkat çekti.
Bitcoin, Fed’in sıkılaşma politikasında daha şahin bir görünüm sergilediği bir ortamda yatırımcıların riskli varlıklardan uzaklaşmasıyla ay boyunca yaşadığı düşüşüne devam ediyor.

Kripto para piyasasının en çok tercih edilen birimi Bitcoin, %3 değer kaybederek 15 Mart’tan beri gördüğü en düşük seviye olan 38 bin 236 doları test etti.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
KRİPTO PARALARDA SON DURUM

İkinci en büyük kripto para olan Ethereum ise %4,8 değer kaybederek 18 Mart’tan bu yana gördüğü en düşük seviye olan 2 bin 799 dolara geriledi.

Analistler teknik göstergelerin düşüşlere devam edeceğine sölüyor. Fairlead Strategies Kurucu Ortağı Katie Stockton, Bitcoin’in haftalık görünümde Ichimoku Bulutu destek seviyesinin altına düştüğünü ve bir sonraki desteğin 27 bin 200 dolar civarında olduğunu kaydetti. Stockton kripto paraların aşağı yönlü seyredeceği öngörüsüne diğer analistlerde katılıyor.

“Ocak ayında görülen taban seviyeler test edilebilir”

Cuma günü geçtiği bir araştırma notunda “Bitcoin Cuma günkü geri çekilmesiyle, Ocak ayında gördüğü taban seviyelerin test edilmesine olanak sağlayabilecek iki aylık eksensel minör trendini kırmış gibi görünüyor” açıklamasında bulunan Fundstrat Teknik Analisti Mark Newton, ilk etapta 36 bin 300 seviyesine bir geri çekilme beklediğini fakat o seviyenin de kırılması halinde kripto paranın çok zorlanmadan 32 bin 950 dolar seviyesini test edeceğini söyledi.

Tüm değer kayıplarına rağmen Bitcoin sene başında bu yana 35 bin-45 bin dolar aralığında işlem görmeyi sürdürdü. Dijital paranın teknoloji ağırlıklı Nasdaq 100 endeksiyle pozitif ve dolar endeksiyle negatif korelasyon için olduğu düşünülüyor.

Fed’in enflasyonla mücadele amacıyla 50 baz puanlık artışlarının beklendiği ortamda geçtiğimiz birkaç yılda kripto paraların yükselmesine neden olan bazı faktörlerin tam tersine döneceği düşünülüyor.

Nydig’ten bir ekibinin yaptığı araştırmada, “Dolar tutmanın daha değerli hale gelmesiyle, yatırımcılar Bitcoin’den veya altında dolara geçiş yapabilirler” ifadeleri kullanıldı.

Ekip Bitcoin’in dolar ve reel oranlarla olan negatif korelasyonun son birkaç yılda ortada çıktığını belirterek kripto paranın ana iticlerinin hala kullanıcı sayısındaki büyüme ve ağ kullanımı olduğuna fakat gelişen makro ilişkileri anlamanın da önemli olduğuna dikkat vurgu yaptı.

Yorum Bırakın