fbpx
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Yurtiçi Piyasalar değişiklikler sonrasında TCMB’ye odaklandı. Küresel piyasalarda başlayan yeni haftanın ilk işlem gününde dolar kısıtlı bir yükseliş ile ilerlerken, Türk Lirası dolar karşısında ilk işlemlerde yatay bir yol izliyor.

Yurtiçi piyasalarda ilgi bütünüyle Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan (TCMB) çıkacak faiz kararına yöneldi. TCMB yeni başkan ve yeni atanan Para Politikası Kurulu üyeleri ile ilk toplantısını 15 Nisan Perşembe günü yapacak.

TCMB haftasındaki ilk işlem gününde küresel piyasalarda dolar kısıtlı bir şekilde de olsa yükselme ile başlarken, Türk Lirası’nda ise görece yatay bir şekilde hareket etti. Dolar/TL kuru 8,18 düzeyi etrafında işlem aldı.

Türkiye’nin risk primi 443 baz puan durumuna gelirken, gösterge tahvil faizi ise %18,56 seviyesinde.

Yurtiçi piyasalar TCMB’den değişiklik beklemiyor

TCMB faiz kararı yakın bir zamanda gerçekleşecek olması, kurumların da beklentilerini açıklamaya başlamasına sebep oldu. Unicredit, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın 15 Nisan’da yapacağı Para Politikası Kurulu toplantısında faizleri stabil tutacağını ifade etti.

İleriki aylarda yukarı hareketli enflasyon eğiliminin, üretici fiyatlarındaki yükselişin tüketici fiyatlarına yansıması ile beraber devam edeceğini ifade eden kurum, manşet enflasyonun Mayıs ayında %18’in üstüne çıkabileceğini tahmin etti.

Bu enflasyon eğiliminin TCMB’yi 2021’in ikinci çeyreğinin sonlarına kadar faizleri stabil tutmaya ısrar edeceğine değinen kurum analistleri, TCMB’nin Temmuz ayı sonrasında faiz indirmeye başlayabileceğini ve yıl sonunda faizi %15 seviyesine çekeceğini dile getirdi.

Daha önce sene sonunda enflasyonun %15’e doğru düşeceğini ifade eden kurum, TCMB’nin politika faizini beklenenden daha önce %15 düzeyine indirebileceğini belirtmişti.

TCMB faiz kararı yakın bir zamanda gerçekleşecek olması, kurumların da beklentilerini açıklamaya başlamasına sebep oldu.

Yabancının iki haftalık çıkışı 2,4 milyar doları aştı

TCMB’deki görev değişiminin sonrasında ilk haftada 15 senenin en sert yabancı çıkışı gerçekleşirken, değişikliği takip eden ikinci haftada da yabancı yatırımcının net satış tarafında olduğu ileri sürülmüştü.

TCMB bilgilerine göre, 2 Nisan haftasında yabancı yatırımcılar 364 milyon dolarlık net hisse satışı gerçekleştirirken, tahvil tarafındaki safi satış ise 140 milyon dolar olarak yaşandı.

Böylelikle TCMB‘deki değişikliği takip altına alan iki haftada yabancı çıkışı 2,4 milyar doları geride bıraktı. Söz konusu görev değişiminin sonrasında ilk haftada yabancı yatırımcılar safi 1,9 milyar dolarlık varlık satışı gerçekleştirerek 15 yılın en hızlı yükselişine imza atmıştı.

Yorum Bırakın