fbpx
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Türk Lirası TCMB kararından sonra yükselmesine devam ediyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) beklentiler dışında aşan faiz yükseliş kararının sonrasında hızlı değerlenme yaşayan Türk Lirası, karar sonrasındaki ilk işlem gününde düşüş yaparak başladı. Gösterimin devam eden kısmında Türk Lirası’nın dolar karşısında değer kazandığı görüldü.

Küresel piyasalarda tekrardan öne çıkan enflasyon kaygısı teması riskli varlıklarla beraber gelişen ülke varlıkları üstünde bir baskı yaratırken, Türk Lirası da Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz kararı açıklama sonrasındaki ilk işlem gününde gergin başladı.

Oturumun ilerleyen kısımlarında Türk Lirası’nda güçlenme kayıt edildi ve Dolar/TL kuru 7,27’in altını gösterdi.

TCMB‘nin beklentileri aşan 200 baz puanlık faiz yükselişinin sonrasında dolar/TL kuru 7,29 seviyesinin altını test ederken yeni işlem gününde kurun yukarı yönlü hareketi ile beraber ilk işlemlerde 7,35’in üzeri tespit edilmişti.
Karar sonrasında gerileyen risk primi 307 baz puandan işlem alırken, indeks tahvil faizi de yüzde 16,36 düzeyinde.

TCMB Sıkı Tavrını Koruyor

TCMB Mart toplantısında politika faizini 200 baz puan artış ile yüzde 19’a yükseltilirken güçlü sıkılaşma mesajlarını da muhafaza etti. Piyasanın beklentisi faizin 100 baz puan yükseltilmesi yönündeydi. Karar metninde enflasyon beklentileri, fiyatlama düzeyleri ve orta vadeli enflasyon görünümü üstündeki riskler ayrıntılı bir şekilde dikkate alınarak önden yüklemeli ve güçlü bir ilave parasal sıkılaştırma yapılmasına karar verildiği dile getirildi.

Metinde gerektiği zaman içinde ilave parasal sıkılaşma yapılabileceği de belirtildi.

Yorum Bırakın