fbpx
Skip to content Skip to footer

Türk-İş: Yoksulluk Sınırı 17.340 Türk Lirası

Türk-İş’in yaptığı araştırmasında, Nisan ayında 4 kişilik ailenin açlık sınırı 5 bin 323 lira, yoksulluk sınırı 17 bin 340 lira olarak hesaplandı. Ankara’da yaşayan 4 kişilik bir ailenin gıda için yapması gereken asgari harcama tutarı, bir önceki aya göre %8,02 artış gösterirken, son 12 ay itibarıyla artış oranı %85,02 oldu.

Türk-İşe göre nisanda 4 kişilik ailenin yoksulluk sınırı 17 bin 340 lira oldu.

Türk-İş’in araştırmasında, nisan ayında 4 kişilik ailenin açlık sınırı 5 bin 323 lira, yoksulluk sınırı 17 bin 340 lira olarak hesaplandı.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
RUSYA’DAN GOOGLE’A YAPTIRIM

Türk-İş’in, çalışanların geçim koşullarını ortaya koymak ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişikliğinin aile bütçesine yansımalarını belirtmek amacıyla her ay yaptığı “Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması”nın nisan 2022 sonuçları açıkladı.

Yapılan araştırmaya göre, bu ay 4 kişilik ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarını ifade eden “açlık sınırı” 5 bin 323 lira oldu.

Gıda ile giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarına denk gelen “yoksulluk sınırı” 17 bin 340 lira olarak hesaplandı.

Bekar bir çalışanın “yaşama maliyeti” ise aylık 6 bin 965 lira oldu.

Ankara’da yaşayan 4 kişilik ailenin gıda için yapması gereken asgari harcama tutarı, bir önceki aya göre yüzde 8,02 artarken, son 12 ay itibarıyla artış oranı yüzde 85,02 oldu.

Süt ve süt ürünleri zamlandı
Araştırmaya göre, nisan ayında ortalama olarak süt %21, peynir %18, yoğurt %23 zamlandı. Dana, kuzu, tavuk ve balık eti fiyatında da artışlar yaşandı. Kuru fasulye ve kırmızı mercimek gibi bakliyatlarında fiyatı artarken, nohut ve yeşil mercimeğin fiyatı değişmedi. Makarna, pirinç, bulgur ile un ve irmik fiyatlarının tamamı yükseldi.

Havaların ısınmasıyla semt pazarlarında maydanoz, kıvırcık, lahana ve ıspanak gibi sebzelerin fiyatları düşüş gösterdi. Patatesin kilogramı 10 liraya yükselirken, soğan 5 liradan satılmaya başlandı. Kabak, patlıcan, biber fiyatları azaldı. Ortalama sebze kilogram fiyatı 11,92 lira, ortalama meyve kilogram fiyatı 10,52 lira olarak hesaplandı.

Tereyağı ve zeytinyağı fiyatlarında da yükseldi. Margarin ve geçen ay %40 zamlanan ayçiçeği yağında fiyat bu ay sabit kaldı.

Yorum Bırakın