fbpx
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Texas ve yakın bölgelerinde geçtiğimiz hafta görülen eşsiz soğuk hava dalgası ile aksayan üretim, yavaş yavaş eski haline gelirken Pazartesi günü petrol Asya’da yükselişe geçti. Bir diğer destek de Covid-19 salgınına karşı yaşanan artış ve bunun yakıt isteğinde toparlanma umutlarını artırması oldu.

Brent %1,13 artışla 62,84 seviyesine ulaştı ve Brent sözleşmesi 21 Şubat’ta 21 Mayıs sözleşmesine geçiş yaptı.

WTI %1,08 artarak 59,90 dolara yükseliş gösterdi. WTI da yine 21 Şubat’ta 21 Nisan sözleşmesine geçiş yaptı.

ABD’deki soğuk hava koşulları, 21 milyar kübik fit doğalgaz üretimiyle birlikte. Texas ve Plains eyaletlerinde tahmini günlük dört milyon varil ham petrol imalinin durmasına yol açtı.

Petrol sahası komitesinin vanaların buzunu çözmesi, sistemleri yeniden başlatması ve üretimi yeniden başlatması görünüşe göre birkaç gün daha alacak. Üreticiler ayrıca hava durumunun neden olduğu zararı da değerlendiriyor ve operasyonlarının çoğunu önceki haline getirmek bir ay kadar sürebilir. Düşük su basıncı, gaz ve güç kaybolmaları da yeniden başlatmaları engelliyor.

ANZ Research bir inceleme yazısında “hidrolik kırılma ekibinin dörtte üçü çekilmişken hızlı bir eskiye dönüş olasılığı düşük. Daha uzun dönemde ABD kayaç petrol şirketlerinin bu yılki likitide harcamalarında görülen azalış, sondaj çalışmasını düşük tutarak üretimin salgın öncesindeki düzeyin altında kalmasına yol açacak” dedi.

ABD sondaj şirketleri de Texas, New Mexico ve enerji üreten diğer merkez şehirlerdeki soğuk ve kar yağışı sebebiyle çalışmalardaki petrol kulesi sayısını Kasım ayından beri ilk kez düşürdü.

Yorum Bırakın