fbpx
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Sanayi Üretimi için Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) üretim bilgilerini açıkladı. Verilere göre sanayi üretiminde senelik büyüme ekonomistlerin beklentilerini aştı. Şubat’ta yüksek teknoloji ve sermaye malı üretimdeki yoğunluk aylık yükselişe sebep oldu.

Sanayi üretimi Şubat’ta senelik olarak %8,8 yükseldi. Böylelikle sanayi üretiminde senelik büyüme 9. ayına girdi.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) paylaştığı verilere göre aylık olarak sanayi üretiminde ise %0,1’lik yükseliş kaydedildi.

Şubat’ta sanayi üretiminde yıllık bazda %8 yükselme yaşanması yönündeydi. Aylık bazda ise sanayi üretiminde değişim yaşanması hedeflenmiyordu.

Ocak ayına ilişkin verilerde senelik yükseliş %11,4’ten %11,3’e; aylık artış ise %1’den %0,9’a revize edildi.

2021 yılı Şubat ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi geçmiş yılın aynı ayına göre %15,9 ve imalat sanayi sektörü endeksi %9,3 yükselirken, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi %0,8 düşüş yaşandı.

Aylık olarak bakıldığında ise 2021 yılı Şubat ayı içinde madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre %2,3 azalma yaşarken, imalat sanayi sektörü endeksi %0,2 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi %0,8 arttı.

Sanayi üretimi Sermaye malı ve yüksek teknoloji kategorisinde yükseliş dikkat çekti

Verilere göre Şubat ayı ile ilişkin yüksek teknoloji üretiminde aylık yükselme %12,2 olarak kaydedildi. Bu kategoride bir önceli yılın aynı dönemine göre artış ise %7,5 oldu. Şubat’ta düşük ve orta düşük teknoloji üretimi aylık olarak gerileme yaşarken, orta-yüksek teknoloji kategorisinde sınırlı bir yükselme izlendi.

Şubat ayında sermaye malı kategorisindeki yükselme da dikkat çekti. Verilere göre sermaye malı üretimi Şubat’ta geçtiğimiz aya göre %3,3 arttı. Ara malı, dayanıksız ve dayanıklı tüketim mallarında ise aylık bazda gerileme meydana geldi.

Yorum Bırakın