fbpx
Skip to content Skip to footer

Küresel Piyasalarda Altın’a Enflasyon Baskısı Devam Ediyor

Küresel piyasalarda artan enflasyon endişeleri tahvil getirilerinin yükselmesine yol açarken, altında baskı yaratıyor.
Artan enflasyon endişeleri dolar ve tahvilde yukarı yönlü bir ivme yaratırken, altını baskılamaya devam etti.

Bu durumun altının üçüncü haftayı da kayıpla tamamlamasına neden olacağı öngörülüyor. Haftanın son işlem gününde spot altının ons fiyatında 1.866 dolar seviyesi test edildi.

Gram altında ise Dolar/TL ‘deki sınırlı yükselişin etkisiyle yatay bir görünüm izlendi. Gram altın 900 TL’nin biraz altında işlem gördü.

Amerika Birleşik Devletleri 10 yıllık tahvil getirisi Perşembe günü üç gündür test ettiği %3 seviyesinin üzerinde kapandı. 30 yıllık Amerika Birleşik Devletleri tahvil getirisi 8 baz puan artışla %3,12’ye çıktı. Yükseliş yeni işlem gününde de devam etti. Kısa vadeli ABD tahvil getirileri de daha sınırlı da olsa yükseliş göstermeye devam etti.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ABD’DE İŞSİZLİK BAŞVURULARI ZİRVEDE

Eagle Asset Management Sabit Getiri Direktörü James Camp’in söylediklerine göre, Fed’in 75 baz puanlık faiz artışı ihtimalini masadan kaldırması, enflasyonla agresif bir mücadele tablosu ortaya koymuyor. Camp, 10 yıllık ABD tahvil getirisinin Fed’in 2018’deki sıkılaştırma döngüsü zirvesine yakın olan %3,23 seviyesini aşmasını bekliyor.

Offshore Çin yuanı, dolardaki güçlenme ve ülkedeki sıkı Kovid önlemlerinin baskıyı sürdürmesi ile dolara karşı 18 ayın en düşük seviyesine indi.

Yorum Bırakın