fbpx
Skip to content Skip to footer

Kripto Para Nedir

Kripto Para Nedir Sorusunun cevabını merak ediyorsanız bu yazıyı okuyabilirsiniz. Günümüzün yeni popüler yatırım aracı kripto parayı anlamak için öncelikle kripto/kriptoloji kavramlarının ne demek olduğunu bilmek gerekir. Kriptoloji, Kriptoloji, bir nevi özel şifreleme bilimidir. Verilerin (yazı, rakam veya herhangi bir mesajın) özel bir sistem sayesinde şifrelenmesi, saklanması ve güvenilir bir ortam aracılığı ile beraber alıcıya gönderilmesi ve bu özel şifreleme sisteminin çözülerek verilerin meydana çıkması olarak açıklayabiliriz.

Kripto para güvenlik maksadıyla yüksek derecede şifrelenmiş bir dijital para birimidir. İngilizce orijinal adı crypto ve currency kelimelerin birleşmesi ile oluşan “cryptocurrency”dir. Kripto para birimi, merkez bankalarından bağımsız çalışır. Kripto paralarda sermayeyi yaratmak ve aktarmak için gelişmiş matematik kullanılır.

Kripto paraların alt yapısında blockchain teknolojisi bulunur. Türkçe karşılığı blok zinciri olan blockchaini bir hesap defteri olarak da düşünebiliriz. Bilgilerin veya verilerin birbirine bağlı zincirler halinde saklanması da denilebilir.

İlk defa 2009 yılında piyasaya çıkarılan kripto para Bitcoin (BTC)’dir. Günümüzde de en popüler kripto para birimidir.  2009’dan bu yana 5000’den fazla altcoin meydana geldi.

Kripto paraların temel özellikleri nelerdir?

1. Ademi merkeziyetçilik
2.İşlem ve sahip kayıtları
3.Parayı sadece sahibinin emriyle değişkenliği
4.Yeni arz oluşturma kuralları
5.Bilgilerinin kesinlikle dijital cüzdanda saklanması
6.Anlık işlem ve sınırsız havale sağlar

Kripto Para Nedir? Kripto paraların temel özellikleri nelerdir?

Kripto Para Temelleri Nelerdir?

Kripto paraların merkezi olmaması Devletlere bağlı çalışmadıkları anlamına gelmektedir. Merkezi olmayan kripto paralara devletler veya şirketler birim üretemezler. Dijital para birimlerinin değeri, ona yatırımda bulunan yatırımcıların bu paraları bir değişim aracı olarak görmelerinden ya da bir emtia gibi sahiplenmelerinden kaynaklanır. Dijital para birimlerinin değeri, tıpkı diğer para birimlerinde ya da kıymetli metallerde olduğu gibi, piyasalarda oluşan anlık arz ve talep şartlarına göre belirlenir. Bu konuda ilginç altına benzer bir madencilik modeli kripto paralarda dijital olarak uygulanır.

Kripto para dijital cüzdanlarda saklanır. Saklanan şey, paranın kayıtlardaki sahibinin yalnızca kendisinin bileceği, akılda tutulmaya uykun olmayan karmaşık şifrelerdir. Bu cüzdanlar saklama hizmeti veren internet sitelerinde veya o sitelere güvenemeyenler için kâğıtta yazılı olarak, veya başka bir maddede yazılı olarak, hatta giderek donanım cüzdan yani sırların hiç makine dışına çıkması gerekmeyen cebe sığacak kadar küçük tek amaçlı bilgisayar şeklinde elektronik olarak da gerçekleştirilebilirler.

Kripto Para Terimler Sözlüğü Makalemizi okumak için: https://bugunfinans.com/kripto-para-terimler-sozlugu/

Yorum Bırakın