fbpx
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Kripto madencileri Çinden çekiliyor. Çin’deki kripto para madencileri, yapılan açıklamalar sonrasında ülkedeki operasyonlarını bitireceklerini ya da yeni yatırım yapmayacaklarını belirtti.

Aralarında Hashcow ve BTC.Top’un da bulunduğu kripto para madencileri, Çin hükümetinin Bitcoin madenciliği ile ilişkin yasaklamaları sonrasında ülkedeki operasyonlarını bitirdi.

Başkan Yardımcısı Liu He’nin başkanı olduğu Devlet Konseyi komitesi cuma günü gerçekleştirdiği bir açıklamada finansal riskleri düşürmek için bu kararın alındığını söyledi. Konsey böylece ilk kez kripto para madenciliğini hedef almış oldu. Çin’deki işletmeler küresel kripto para madenciliğinin %70’inden sorumlu.

Kripto para Borsası Huobi, pazartesi günü Çin’deki müşterileri için madencilik ve alış-satış işlemlerini ara verdiğini açıkladı ve diğer ülkelerdeki operasyonlarına odaklanacağını ifade etti.

BTC.TOP da düzenleyici riskleri ileri sürerek Çin’deki faaliyetlerini bitirirken kripto madencilik firması Hashcow da Bitcoin madenciliği için yeni teçhizatlar almayacağını belirtti.

Pekin merkezli Novem Arcae Technologies Yatırım Genel Müdürü Chen Jiahe, “Kripto madenciliği çok fazla enerji sarf ederek Çin’in karbon nötr hedefleri ile çelişki yaratıyor” dedi.

Bitcoin, Çin’in son finansal ödeme yasağını belirtmesinden sonra gelen bu açıklama ile beraber zirvesinden %50 gerilemiş durumda. Ether ise pazar günü son iki ayın en düşük düzeyine geriledi.

Yorum Bırakın