fbpx
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Kaldıraçlı İşlemlere 3 ayda bir stopaj uygulaması geliyor. Forseti Danışmanlık Kurucu Ortağı Olan Tuncay Yıldıran, reel kişi ya da kurumların 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren başlayıp ve her 3 ayda bir kaldıraçlı alım satım işlemlerinden sağladığı kazançlara stopaj vergisi uygulanacağını dile getirdi.

Gelir Vergisi Kanunu’nda yapılan düzenleme ile beraber, kaldıraçlı alım satım işlemler sonrasında elde edilen kazançlara stopaj vergisi uygulanması hakkında bilgi verdi.

Yıldıran, daha önce vergilendirmenin gerçek kişiler açısından bildirmeye bağlı olduğunu fakat kasım 2020’de oluşturulan düzenleme ile kişilerin kaldıraçlı alım satım işlemlerden sağladığı gelirlerin stopaja tâbi tutulduğunu ifade etti.

Söz konusu düzenlemenin kasım 2020’de Resmi Gazete’de yayımlanmasına karşın uygulama tarihinin 1 Ocak 2021 tarihi olarak belirtildiğini vurgulayan Yıldıran, 1 Ocak gününden itibaren her 3 ayda bir olacak şekilde kaldıraçlı alım satım işlemlerinden kazanç sağlayan gerçek kişi ya da kuruluşların sağladığı gelirlere stopaj vergisi uygulanacağını belirtti.

Daha fazla piyasa haberi için; https://bugunfinans.com/piyasa/

Yorum Bırakın