fbpx
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Gübre desteklerindeki yükseliş yetiştiricinin yüzünü güldürdü. 1 Ocak 2020 sonrası olmak şartı ile, çiftçilere sağlanan 2020 yılı gübre yardımlarında yüzde 100 artış sağlandı. Yükseliş, sektörde büyük bir sevinç yarattı.

Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Başkanı Nihat Çelik, açıkladığı yazılı metinde, Resmi Gazete’de yayımlanarak 1 Ocak 2020 sonrasında geçerli olmak üzere yürürlüğe giren düzenlemelerin sektör içindeki etkilerini değerlendirdi.

Bu kapsamda, katı-organik-organomineral gübre için dekar adetine göre verilmesi hedeflenen 10 liralık yardım tutarının 20 liraya yükseltildiğini hatırlatan Çelik, yine dekar başına, içinde buğday, arpa, nohut, kuru fasulye, mercimek, patates, yağlık ayçiçeği, kuru soğan, yaş çay, fındık, yem bitkileri ve zeytinin bulunduğu mahsuller için sağlanan gübre desteğinin %200 arttıralarak 20 liraya çıktığını ifade etti.

Çelik, böylelikle mazot desteği dahil toplam gübre-mazot yardım ölçüsünün dekar başına, buğday, arpa, çavdar, yulaf, tritikale ve patateste 35 türk lirasına, yağlık ayçiçeği ve soyada 34 türk lirasına, dane mısırda 33 türk lirasına, çeltik ve kütlü pamukta 70 türk lirasına, nohut, kuru fasulye, mercimekte 30 türk lirasına, kuru soğan, kanola, aspir, yaş çay, fındık, yem bitkilerinde 25 türk lirasına, zeytin ve diğer ürünlerde 23 türk lirasına çıktığını belirtti.

“Gübre Desteklerindeki Olumlu Etkileri Hissediyoruz”


Çiftçinin, üreticinin verilen desteğin karşısında üretimle, katma değerle fazlası ile ödediğini dile getiren Çelik, sözlerine şu şekilde devam etti;

Desteğin olumlu etkilerini yükselen tarımsal üretimde, hayvan sayılarında sıkıntı yaşanmadığını görebiliyoruz.
Gübre desteklerine yapılan yüzde 100 yükseliş de çiftçimiz, yetiştiricimiz için mutlu bir haber olmuştur. Sektör için çok önemli bir gelişmedir. Sektörümüze desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemirli’ye teşekkürlerimizi iletiyoruz.

Kararın 2020 yılı üretimini içinde bulunduracak şekilde alınmasının da kendileri için ayrı bir sevinç kaynağı olduğunu ifade eden Çelik, Bakan Pakdemirli’nin çiftçilerin kaynak eksikliğini en fazla hissetiği ilkbahar döneminde destekleme ödemelerini tamamlayacaklarını belirtmesinden sonra kıvanç içinde olduklarını belirtti.

Yorum Bırakın