fbpx
Skip to content Skip to footer

Fransa’da Halk Macron’u Seçti!

Fransa’da halk, yerel saatle 08.00’de mevcut Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile aşırı sağcı aday Marine Le Pen’in yarıştığı cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda oy vermek için sandık başına gitti. Birçok kentte yerel saatle 19.00’da son bulan oy verme işleminin ardından açıklamalara mevcut Cumhurbaşkanı Macron oyların %58,20’sini alarak seçimin galibi oldu. Macron’un rakibi Le Pen ise oyların yüzde 41,80’ini aldı.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Bitcoin Son 1 Ayın Dip Seviyesini Gördü – (bugunfinans.com)

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ise, yerel saatte 17.00’de seçime katılım oranının yüzde 63,23 olduğu aktarılmıştı. Söz konusu katılım oranı 2017’de düzenlenen seçimdeki aynı döneme kıyasla 2 puan düşüş göstermiş durumda.

“Tüm tarafların başkanıyım”

Yenide seçilen Cumhurbaşkanı Macro yaptığı açıklamada Aşırı sağcı Ulusal Cephe parti lideri Marine Le Pen’e oy verenler hakkında, Macron, “Şu andan itibaren, artık bir tarafın adayı değil, tüm tarafların başkanıyım” ifadelerini kullanarak, “Biliyorum ki bugün aşırı sağı seçen birçok yurttaşımız ve bu projeyi seçmelerine neden olan öfke ve anlaşmazlıkların da bir cevap bulması gerekiyor. Bu benim sorumluluğum” açıklamasında bulundu.


Yorum Bırakın