fbpx
Skip to content Skip to footer

Fed’den 75 Baz Puanlık Artış Sinyalleri Geliyor

St. Louis Fed Başkanı Bullard, yaptığı açıklamalarda ihtiyaç duyulması halinde faizlerin 75 baz puan artırılabileceğini söyledi.
St. Louis Fed Başkanı James Bullard, ABD Merkez Bankası’nın bu yıl faizleri yaklaşık %3,5 seviyesine yükseltmek için acele etmesi gerektiğini belirtirken, 75 baz puanlık bir artırımın imkansız olmadığının altını çizdi.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
KÜRESEL PİYASALARDA ENDİŞE SİNYALİ

ABD Dış İlişkiler Konseyi’nde çevrimiçi bir sunum yapan Bullard, 75 baz puanlık bir artırım yapılıp yapılmayacağı yönündeki bir soruya “Şu anda 50 baz puan üzeri bir artırım baz senaryom değil. Bu ihtimal için imkansız diyemem ama baz senaryom bu değil” yanıtında bulundu.

Enflasyon sürecinde rahat davranmak için fazla yüksek olduğuna işaret eden Bullard, Fed’in faizi “çok yakında” nötr seviyeye yükseltmesi gerektiğini ifade etti.

ABD’de resesyon riskini konuşmak için erken olduğunu dile getiren Bullard, 2022 ve 2023’te sağlıklı bir büyüme öngördü; işsizlik oranının da %3’ün altına ineceği tahmininde bulundu.

ABD’de resesyon analizleri

Fed tarafından şahin mesajlar gelmeye devam ederken, ABD ekonomisine ilişkin resesyon beklentileri de artıyor.

Goldman Sachs, önümüzdeki iki yıl içinde ABD’de resesyon ihtimalinin %35 olduğunu açıkladı. Bankanın değerlendirmesine göre Fed’in bir resesyona neden olmadan enflasyonu soğutması için önünde zorlu bir yol bulunuyor.

Bankanın Başekonomisti Jan Hatzius Fed’in karşılaşacağı temel zorluğun iş imkanları ve çalışanlar arasındaki boşluğu kapamanın yanı sıra, işsizliğe neden olmadan ücret artışlarını finansal koşulları sıkılaştırarak %2’lik enflasyon hedefi ile aynı patikada tutmak olduğunu açıkladı. Hatzius’a göre tüm bunlar dolayısıyla yumuşak bir iniş için Fed’in önünde zorlu bir yol var.

Yorum Bırakın