fbpx
Skip to content Skip to footer

Euro Bölgesi Yüzde 4,2 Büyüyecek Tahmini

Euro Bölgesi yüzde 4,2 büyüyecek tahmini yapıldı. Kredi derecelendirme kuruluşu, Asya-Pasifik bölgesinin 2021 yılındaki büyüme tahminini ise %6,8’den 7,3’e yükseltti.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s (S&P), Euro Bölgesi’nin bu sene %4,2 ve önümüzdeki sene %4,4 yükseleceğini öngördü.

S&P tarafından yapılan açıklamada, Euro Bölgesi’ndeki elverişli finansman şartlarının revize edilen tahminin tabanını oluşturduğu aktarıldı.

Yapılan açıklamada, Euro Bölgesi büyümesinin bu sene %4,2 ve 2022 yılında ise %4,4 olacağının tahmin edildiği ifade edildi.

Asya-Pasifik bölgesi ve ABD‘deki hızlı toparlanmanın bu sene Euro Bölgesi’ndeki toparlanmayı süratlendirmeye devam edeceğinin işareti verilen açıklamada, bölgede bu yaz iyileşmenin beklentisinde olunduğunu, aşılamanın çoğaldıkça ekonomik faaliyete yönelik kısıtlamaların sonlanacağının varsayımı yapıldı.

S&P’nin Asya-Pasifik bölgesindeki ekonomik düzenleme ile ilişkin açıklamasında ise hızlı küresel büyümenin Asya-Pasifik’in toparlanmasını yükselteceğine vurgu yapıldı.

Bölgedeki toparlanmanın ABD’deki teşvikler ve daha kuvvetli küresel isteklendirmenin destekleneceğine vurgu yapılan açıklamada, Asya-Pasifik bölgesi için 2021 yılı büyüme tahmininin %6,8’den 7,3’e yükseltildiği anımsatıldı ve ekonomik faaliyetin Çin, Yeni Zelanda, Tayvan ve Vietnam’da salgın öncesi düzeylerde olduğu aktarıldı.

Avustralya, Japonya ve Kore’de ise ekonomik faaliyetin 2021’in ortasına kadar salgın öncesi düzeylere ulaşacağı ifade edilen açıklamada, Hindistan’ın da son aylarda keskin bir toparlanma gözlemlendiği ifade edildi.

Yorum Bırakın