fbpx
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Dolar trendi altına yarar sağladı. ABD’de pandemi döneminin en düşük işsizlik maaşı başvuru rakamının kaydetmesi ile güvenli limanlarda görülen azalma, Biden’ın zenginlere vergi planı ile yerini yükselmeye bıraktı.

ABD Başkanı Joe Biden’ın sermaye kazancı sağlayan zenginlere vergi hazırlığında olduğu haberi dolar paritesinde düşüş trendini desteklerken, güvenli limanlara alım sağladı.

Spot altının onsu haftanın son işlem gününde 1.795 doların üstünü test ederken, altının üçüncü haftasında da pozitif tamamlanması hedefleniyor.

Perşembe günü açıklanan ABD işsizlik maaşı başvuruları riskli varlıklara yönelik iştahı yükseltirken güvenli limanlardan çıkış yaşanmasına sebep olmuştu. ABD’de işsizlik maaşı başvuruları geçen hafta pandemi zamanında görülen en düşük düzeye indi. ABD Çalışma Bakanlığı’nın bilgilerine göre işsizlik maaşı başvuruları 17 Nisan’da kapanan haftada 39 bin azalarak 547 bin oldu. Başvurular böylelikle Mart 2020’den bu yana ilk kez iki hafta arka arkaya 700 binin altında gerçekleşti.

Biden’ın vergi planı doları baskıladı

Haftanın son işlem gününde ise piyasada Joe Biden’ın vergi planı ile ilgili haber akışı etkili oldu.

ABD Başkanı Joe Biden, sermaye kazancı vergisi oranının hemen hemen ikiye katlanarak %39,6’ya çıkarılmasını belirtecek. Bu oran yatırım geliri üstündekimevcut bir ek vergi ile birleştiğinde, yatırımcılar için federal vergi oranlarının %43,4’e kadar çıkabileceği manasına geliyor.

Plan henüz kamuya açıklanmadığı için isminin açıklanmasını istemeyen kaynak kitle, planın 1 milyon dolar veya daha fazla kazananlar için sermaye kazancı oranını %39,6’ya yükseleceğini, mevcut taban oranının %20’ye yükseltileceğini ifade etti.

Obamacare’i finanse eden yatırım geliri üstünden %3,8’lik bir vergi uygulanacak ve finansal varlıkların kazançlarındaki vergi oranını ücret ve maaş geliri üzerindeki en yüksek orandan daha zirveye iteceklerini söylediler.

Yorum Bırakın