fbpx
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Currency Carry Trade Nedir (Döviz Taşıma Ticareti) Nedir? Döviz taşıma işlemleri nasıl yapılır?

Döviz Taşıma Ticareti (Currency Carry Trade) Nedir?

Döviz taşıma ticareti (Currency carry trade) bir ülkenin para birimi ve faiz oranları üstünden borçlanarak elde edilen geliri, diğer ülkenin para birimine dönüştürerek o ülke de faize yatırma işleminin gerçekleşmesidir. Yüksek kazançlı para birimi ve düşük kazançlı para birimi arasında kazanç elde etme amacı taşır. Günümüzde döviz piyasasında popüler ticaret stratejileri içinde yerini alır. Sloganı “düşüğe al, yükseğe sat” şeklinde ifade edilebilir. Döviz kuru büyük önem ve risk taşımaktadır.

Dünyada en çok döviz taşıma ticareti (currency carry trade) Avustralya Doları/Japon Yeni ile Yeni Zelanda Doları/Japon Yeni arasında gerçekleşmektedir. Nedeni ise yüksek faiz oranları oluşturmaktadır.

Döviz Taşıma Ticareti (Currency Carry Trade) Nasıl Yapılır ve Riskleri?

İki ülkede yer alan kaldıraç oranları gözlemlenerek, mantıklı bir seçim gerçekleştirilebilir. Fakat burada riski döviz kuru oluşturmaktadır. Kurlarda oluşabilecek bir dalgalanma kar beklentisini zarara çevirebilir. Bu sebep ile ekonomik analizin iyi yapılması olukça önemlidir

  • döviz kurunun sabit tutulması
  • borç alınan ülkenin döviz kurunda düşüş gerçekleşmesi
  • çok minimal değerlerde hareketlenmeler

beklenmelidir.

Gerçekleştirilen analizler sonucu döviz taşıma ticareti bir ülkeden borç alınarak ve diğer ülke de faize işlem açarak gerçekleştirebilir.

Döviz Taşıma Ticareti (Currency Carry Trade) Örnek

Türk lirası ve ABD Dolarını ele alalım. Varsayım olarak 1 USD= 2TL olarak ele alalım.

Türkiye faiz oranlarının %7, ABD’de ise %2 olduğunu planlayarak hareket edelim. Şu şekilde bir tablomuz olsun.

ABD Türkiye
Bankadan borç almak istediğimizde karşılaştığımız senelik faiz oranı Paramızı bankaya yatırdığımızda alacağımız senelik faiz oranı Bankadan borç almak istediğimizde karşılaştığımız senelik faiz oranı Paramızı bankaya yatırdığımızda alacağımız senelik faiz oranı
%2 %1,5 %8 %7

Böyle bir durumda ABD’den senelik borçlanarak, borçlandığımız tutarı Türkiye’de faize bırakmak mantıklı bir seçim olduğunu ifade edebiliriz.

Varsayalım ki ABD’den senelik %2 faiz oranı 100.000$ borçlanma yaşadık. Parayı TL’ye dönüştürerek (1$=1TL varsaymıştık) 200.000TL’yi senelik %7 faiz oranından bankaya yatırdık. 1 yılın sonunda

Türkiyedeki paramızın tutarı (200.000 x 1,07) = 214.000TL
ABD’de bankaya olan borç tutarımız (100.000 x 1,02) = 102.000$ olacaktır.

214.000TL’yi dolara çevirme işlemini yaptığımızda ise 107.000$ kazanç elde edeceğiz. 107.000$ – 102.000$ = 5.000$ (10.000TL) kar sağlamış olacağız.

Bu basit örnek döviz taşıma ticaretini (currency carry trade) işlemini bütünü ile kavramak adına verilmiştir. Fakat dikkat edilmesi gerekir ki döviz kurunun hep sabit kaldığını varsayarak bu işlemleri gerçekleştirmiş bulunuyoruz.

Not: Örnekte banka üstünden örnek verilmiştir fakat bu işlem devlet tahvilleri ve ya diğer borçlanma yolları ile de yapılabilir. Bu nedenle döviz taşıma ticaretinde piyasaları iyi takip altına almak önemlidir.

Forex Rollover Nedir adlı makalemizi okumak için tıklayın

Yorum Bırakın