fbpx
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Cari İşlemler Açığı geçtiğimiz yılın Nisan ayına göre 3 milyar 584 milyon ABD dolar azalma yaşayarak 1 milyar 712 milyon ABD doları olarak gerçekleşti.

Merkez Bankasından yapılan açıklamaya göre, bunun sonucunda bir aylık cari işlemler açığı 32.737 milyon ABD doları olarak gerçekleşti.

Açıklamada şu bilgiler yer aldı:

“Bu gelişmede, ödemeler dengesi tanımlı dış ticaret açığının geçtiğimiz yılın aynı ayına göre 2.332 milyon ABD dolar azalma yaşayarak 1.513 milyon ABD dolarına gerilemesi ve geçen senenin Nisan ayında 339 milyon ABD doları net çıkış kaydeden hizmetler dengesi kaleminin bu ay içinde 811 milyon ABD doları net giriş kaydetmesi etkili olmuştur.

Altın ve enerji hariç cari işlemler hesabı, geçtiğimiz yılın Nisan ayında 3.548 milyon ABD doları açık gerçekleşmişken, bu ay 942 milyon ABD doları fazla çıkmıştır.

Hizmetler dengesi altında seyahat kaleminden dolayı etkilenen net gelirler 596 milyon ABD doları olarak gerçekleşmiştir.

Birincil gelir dengesinden kaynaklanan net çıkışlar, geçtiğimiz yılın aynı ayına göre 110 milyon ABD doları yükselme yaparak 1.258 milyon ABD doları olarak gerçekleşmiştir.

İkincil gelir dengesinden kaynaklanan net girişler geçtiğimiz senenin aynı ayına göre 212 milyon ABD doları yükselerek 248 milyon ABD doları olarak gerçekleşmiştir.

Finans Hesabı

Doğrudan yatırımlardan kaynaklanan net girişler 56 milyon ABD doları olarak kaydedilmiştir.

Portföy yatırımlarında 1.534 milyon ABD doları tutarında net çıkış gerçeklemiştir. Alt kalemler itibari ile ayrıntılı incelendiğinde, yurt dışı yerleşiklerin hisse senedi piyasasında 123 milyon ABD doları net satış ve devlet iç borçlanma senetleri piyasasında 44 milyon ABD doları net alış yaptığı göz önüne gelmektedir.

Yurt dışındaki tahvil ihraçları ile ilişkin olarak; bankalar 1.011 milyon ABD doları net geri ödeme yaşanmıştır.

Diğer yatırımlar altında, yurt içi bankaların yurt dışı muhabirlerindeki efektif ve mevduat varlıkları 2.503 milyon ABD doları net azalma olarak kaydetmiştir.

Yurt dışı bankaların yurt içindeki mevduatları, yabancı para biriminden 325 milyon ABD doları net azalma ve Türk Lirası cinsinden 386 milyon ABD doları net yükselme olmak üzere toplam 61 milyon ABD doları net yükseliş kaydetmiştir.

Yurt dışından sağlanan kredilerle ilgili olarak; bankalar ve Genel Hükümet sırası ile 336 milyon ABD doları ve 79 milyon ABD doları net geri ödeme, diğer sektörler için ise 39 milyon ABD doları net kullanım gerçekleştirmiştir.

Resmi rezervlerde bu ay 1.183 milyon ABD doları net azalma gözlenmiştir.”

Yorum Bırakın