fbpx
Skip to content Skip to footer

Amerika’dan Rusya’ya Yeni Yaptırımlar Geliyor

Amerika Birleşik Devletleri Sberbank ve Gazprombank’ın yöneticileri ile üç Rus televizyon kanalına yaptırım kararı verdi. Amerika Birleşik Devletleri Hazine Bakanı Janet Yellen, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Rusya’nın ekonomisini ve Ukrayna’ya yönelik saldırıları gerçekleştirmek için ihtiyaç duyduğu hizmetler ile teknolojilere erişimini daha da kısıtladıklarının altını çizdi.
Amerika Birleşik Devletleri yönetimi, Rusya’nın büyük bankalarından Sberbank’ın 8 ve Gazprombank’ın 27 yönetim kurulu üyesi ile devlete ait üç televizyon kanalına yaptırım uyguladı.

G7 liderlerinin çevrim içi olarak Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’nin katılımıyla düzenledikleri zirvenin hemen ardından Amerikan Birleşik Devletleri’nden Rusya’ya yönelik yeni yaptırımlar geldi.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
JAPONYA MERKEZ BANKASINDAN ENFLASYON ÇAĞRISI

Amerika Birleşik Devletleri Hazine Bakanlığı’ndan yapılan açıklamalarda, Rusya’nın savaş kabiliyeti açısından kritik önem taşıyan kişi ve kuruluşların yaptırım listesine eklendiği söyledi.

Açıklamada, bunlar arasında Rusya’nın en önemli iki bankasının yönetim kurulu üyeleri, bir Rus devlet bankası ve 10 bağlı kuruluşu, devlet destekli bir silah üreticisi ile devlet kontrolündeki üç televizyon kanalının yer aldığı söylenildi.

Bununla birlikte Rusya’nın en büyük bankası Sberbank’ın 8 yönetim kurulu üyesinin yaptırım listesine alındığı belirtilen açıklamada, ülkenin önemli bankalarından Gazprombank’ın da 27 yönetim kurulu üyesinin yaptırım listesine eklendiği bildirildi.

Açıklamada, devlete ait Moskova Sanayi Bankası ve 10 iştirakine de yaptırım uygulanacağı aktarıldı.

Üç televizyon kanalına yaptırım

Rusya’nın askeri ve istihbarat servislerine tedarik sağlayan savunma şirketi Promtekhnologiya’nın da yaptırım listesine alındığını belirten açıklamada, Rusya’nın üç televizyon kanalının da yaptırım listesine eklendiği açıklandı.

Açıklamada, Rusya ve Rus seçkinleri tarafından yaptırımlardan kaçınmak için kullanılan hizmetlere erişimi kesmek için de harekete geçildiği, Amerikalıların Ruslara muhasebe ve danışmanlık hizmetleri vermesinin yasaklandığı ifade edildi.

Yorum Bırakın