fbpx
Skip to content Skip to footer

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Ruble Artık Düzelemez

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Antony Blinkeni Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş hakkında değerlendirmesinde ekonomiye de değindi. Blinken, Rus rublesindeki toparlanmanın bir etkisi olmayacağını belirtti. Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Rus rublesindeki toparlanmanın altında birçok manipülasyon olduğunu ve toparlanmanın gelecekte devam etmeyeceğini söyledi.

Amerikan NBC televizyonuna bağlanan Blinken, Rusya-Ukrayna savaşındaki gelişmelere ilişkin değerlendirmesinde ayrıca ekonomiye de değindi.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
TÜRKİYE’DE GÖZLER ENFLASYON RAKAMLARINDA

Blinken, Rusya hükümetinin ruble satışının engellendiğini, bu durumun da rublenin değerini yapay olarak yükselttiğini açıkladı. Blinken bu durumun sürdürülebilir olmadığını ve yakında değişim yaşanacağını ifadelerini kullandı.

Dışişleri bakanı, Rusya’nın Ukrayna’ya açtığı savaşın, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin için “stratejik bir yenilgi” olduğuna inandığını söyledi.

Putin’in politik gücünün zayıflayıp zayıflamadığına ilişkin soruya yanıt veren Blinken, Putin’in iktidarına ilişkin değerlendirmenin Rus halkına kaldığını söyledi.

Blinken, “Savaşın Putin için şimdiden stratejik bir yenilgi olduğuna inansam da Ukrayna’da her gün yol açtığı ölüm ve yıkım, televizyonlarımızda ve sosyal medyada yer alan görüntüler korkunç. Bunları sona erdirmek için önemli bir isteğimiz var.” diye açıkladı.

Sunucunun “Burada zaman kimin tarafında? Bu eğer bir altı ay daha uzayacaksa, Ukrayna ordusu dayanabilir mi? Avrupa ittifakı ayakta kalabilir mi? Putin ekonomik olarak hayatta kalabilir mi?” sorusuna Blinken’in yanıtı ise;

“İşin esasına bakacak olursak, Putin’in Ukrayna’yı kendi iradesine tabi kılma ve onların iradesini inkar etme, egemenliğini ve bağımsızlığını elinden alma amacına bakacak olursak, zaman kesinlikle Vladimir Putin’in tarafında değil. Çünkü, dediğim gibi, egemen ve bağımsız Ukrayna, Vladimir Putin’in iktidarda olduğundan çok daha uzun süre varlığını sürdüreceğini gösterdi.

Ancak asıl soru, yine de zamanla ne olacağıdır. Bu devam ederse ne kadar ölüm, ne kadar yıkım olacak? Ve bu korkunç. Dolayısıyla buna son vermede bizim önemli bir çıkarımız var, Ukraynalıların buna son vermek için güçlü bir çıkarı var. Hepimiz bunun için çalışıyoruz. Bunu yapmanın yolu, Ukrayna’ya mümkün olan en güçlü desteği vermek, kendi savunmamızı güçlendirirken Rusya’ya elimizden geldiğince baskı yapmaktır. Yaptığımız tam olarak bu.” ifadelerini kullandı.

Yorum Bırakın